Zayıf Kime Denir ?

Tüm dünya obzeite ile mücadele ederken kilo almaya çalışanlara kıskanarak bakıyoruz. Ancak zayıflık da obezite kadar riskli olabilir. Vücut ağırlığının boya göre az olması zayıflık olarak tanımlanabilir. Beden kitle indeksi dediğimiz boya göre kilo durumunu belirten formül bizim için belirleyici olmaktadır.Kilonun boyun karesine oranı ( Kilo/ Boy 2 ) ile elde edilen sonuç  20-18 arasında ise inceliği ;18'in altında olması ise  kişinin zayıf olarak değerlendirilebileceğini gösterir. Bu durumda vücuttaki yağ miktarı diğer dokulara göre azdır.

Kadınların vücut ağırlığının % 20-27 si ; erkeklerin ise %12-15 i  yağ dokusudur.Bu depo yağın temel kaynağı diyetle alınan yağdır.Diyetle alınan enerjinin harcanan enerjiden daha az olması veya alınan besinlerin vücut tarafından tam olarak kullanılamaması vücut direncini düşürerek hastalıklara yakalanma riskini arttırır.Zayıflık enerji  alımındaki yetersizliğe bağlı olduğu gibi

·         Aşırı fiziksel aktivite

·         İştahla ilgili problemler nedeniyle yetersiz besin alımı

·         Sindirim ve emilim sistemindeki bozukluklar

·         Bazı hastalıklar ( kanser,hipertroidizm gibi)

·         Psikolojik hastalıklar (stres,depresyon,anoreksiya nervosa,blumia nervosa  )

gibi sorunlara bağlı da gelişebilir.

 

 

Zayıflığın tedavisinde öncelikle yukarıda sayılan nedenlerin ortadan kalkması gerekmektedir. Sağlıkla ilgili problem; ilgili sağlık profesyoneli tarafından tedavi edildikten sonra diyetisyen tarafından tıbbi beslenme tedavisi başlamalıdır.Psikolojik nedenlerden dolayı yaşanan sıkıntılarda psikolojik destekle birlikte kilo almak daha sağlıklı olacaktır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis