Yılın son günü sağlıklı beslenin yeni yıla sağlıklı girin

Yeni yılın gelişini kutlamak için hazırlanan sofralar yılın ilk günü eziyete dönüşmesin istiyorsan bu yazıyı mutlaka okumalısın.

 

            Yılın son günü neler yapmalısın?

  • Güne mutlaka kahvaltı ile başlamalısın.

Hafif bir kahvaltı seni kurtarır UNUTMA. Kahvaltıda mutlaka yumurta olsun ki seni tok tutsun.1-2 dilim ekmek olsun ama tam tahıllı, tam buğday, çavdar az işlem görmüş bir ekmek olsun. Yanında yeşillikler istediğin kadar olsun. Peynir ve zeytini kontrollü kullan.

  • Ara öğünde tokluk hissini sağlayacak protein içeren bir gıda almaya dikkat et.

Süt, yoğurt tok kalmana yardımcı olur. Özellikle içerisine ekleyeceğin yulaf ezmesi veya yanında tüketeceğin meyve alacağın lif miktarını arttırır.

  • Öğle öğününü yine hafif geçirmeye çalış.

İçerisine sebze ( ıspanak sapları, soğan, sarımsak, patates, havuç, kereviz sapları vb.) eklediğin mercimek çorbası düşük kalorili ama seni tok tutacak bir öğün olacaktır.  Yanında 1 dilimden fazla ekmek tüketmemeye dikkat et.

  • Gün içerisinde sıvı tüketimine çok dikkat et.

10-12 bardak su içmeye çalış. Su içmekte zorlanıyorsan bitki çayları sana yardımcı olabilir. Alkol alacak olanlar yılbaşı günü ve tabii ki ertesi gün bol su içmeyi unutmayın.

  • Yılbaşı yemeğinde mutlaka salata olsun.

Yemeğe önce salata ile başla. Ama mideni salata ile doldurma ki ana yemeği yediğinde seni rahatsız etmesin. Yemeğe çok aç gitmemek adına önden salata ve yoğurt tüketmek de iyi bir alternatif olabilir.

  • Mezelere dikkat.

Minik minik tabaklarda masum gibi görünen bu lezzetlerden bazıları kalori bombası olabilir. Mezelerden mayonezli ve kızartılarak hazırlanmış olanlardan uzak dur.  

  • Kuruyemiş tabağını zenginleştir.

Kalorisinin yüksek olduğunu unutma. İçerisine leblebi ve kuru meyve ekleyerek kalorisini azaltmaya çalış. Miktarlarda aşırı kaçmamaya özen göster.

                      

Sağlıklı ve formda bir vücut için bir gün değil her gün sağlıklı beslen.

                                               


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis