Örnek Protein : YUMURTA

Yumurta başta protein olmak üzere A, D, E vitamini, omega 3,kolin,magnezyum,folik asit, selenyum, demir içeren mükemmel bir besindir. Ortalama 50 gram civarında bir yumurta yaklaşık 75 kaloridir. 1 yumurta yaklaşık 6 gram protein ve 5 gram yağ içerir. Karbonhidrat miktarı ise yok denecek kadar azdır.

Diyetlerin Baştacı  

Yumurtanın diğer protein kaynaklarından farkı vücut tarafından kullanılabilirliği yüksek olmasıdır. Yani biyoyararlılığı yüksektir. Anne sütünden sonra gelen en kaliteli proteindir. Bu nedenle büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar, gebeler ve emzikliler için önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği protein sayesinde uzun süre tok tutar. Tok tutucu özelliği sayesinde günlük enerji alımını azalttığı görülmüştür. Bu da zayıflama diyetlerinde sıkça kullanılmasının başlıca sebeplerindendir.

Yumurtayı ister kahvaltıda isterseniz sebzelerle birlikte öğle veya akşam yemeğinde tüketebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde menemen, çılbır veya sebzeli omlet olarak kullanılabilir.

Yumurtayı haşlarken süre ne olmalı ?

Su kaynadıktan

3 dakika sonra rafadan

4-5 dakika sonra kayısı

7-8 dakika sonra katı yumurta elde edersiniz. Daha fazla haşlamak yumurtanın sarısının etrafında siyaha yakın bir renk ( demir sülfür tabakası )  oluşmasına neden olur. Bu tabaka yumurtanın sarısında bulunan demiri bağlayan yani demirin işe yaramayacak hale gelmesini sağlayan bir yöntemdir. Yani yumurtanızı 8 dakikadan fazla pişirmemeye özen gösterin ki içerisindeki demirden faydalanın.  Ayrıca yumurtanın yanında C vitamini içeren besinlerle (bol yeşillik olabilir ) demirin emilimini kolaylaştırabilirsiniz.

Yumurtanın kolesterolü yok mu?

Yıllarca içerdiği kolesterol nedeniyle iyi mi kötü olduğuna karar verilemeyen yumurtanın kolesterol içeriği 200 miligram civarındadır. Aslında günlük alınması gereken kolesterolün neredeyse tamamını 1 yumurtadan alabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken esas konu gün içerisinde ne yediğiniz ve ne miktarda yediğiniz. Ne kadar doymuş yağ içeren besin tüketiyorsunuz? Yediklerinizin dengesini sağlayabiliyor musunuz? Spor yapıyor musunuz? Yani tek bir besinin mucize yaratması mümkün olmadığı gibi öcü ilan edilmesi de mümkün değildir. Sağlık için her gün 1 yumurta tüketin.

                                                                       Sağlıklı ve formda günler…


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis