OKULUN TATİLİ OLUR, SAĞLIKLI BESLENMENİN TATİLİ OLMAZ!

OKULUN TATİLİ OLUR, SAĞLIKLI BESLENMENİN TATİLİ OLMAZ!

Okulun tatili olur ancak sağlıklı beslenmenin tatili olmaz!

Karneler alındı. Çocukların heyecanla beklediği yarı yıl tatili başladı. Ancak sağlıklı beslenmenin tatili yok. Hareketli ve eğlenceli bir tatil geçirmek önemli ama sağlıklı beslenme ihmal edilmemeli.

Tatilde çocuklarımızın sağlıklı beslenmesini sağlayacak altın öneriler

Düzenli öğünlere devam:

Tatil tembelliği elbette yapılacak. Ancak geç saatlerde kalkıp kahvaltıyı ihmal etmek olmaz. Günün en önemli öğünü kahvaltı mutlaka tatilde de yapılmalı. Özellikle kaliteli protein kaynaklarından hazırlanmış peynir, yumurta,  süt ilave edilmiş bir kahvaltı günü enerjik hissetmesine yardımcı olacaktır. Kahvaltı hazırlamak için vakit olduğundan aileler çocuklarına çeşitlilik sunabilir. Gözleme, krep, pankek  tam buğday unu ile hazırlanarak sağlıklı hale getirilerek sunulabilir. Onlarla birlikte sağlıklı fındık kreması veya fıstık ezmesi rondodan geçirilerek kendi kahvaltılıklarını hazırlamalarını sağlamak da eğlenceli olacaktır. Çocuklar geç kahvaltı sonrası öğle yemeyi yemeye ihtiyaç duymayabilir. Bunun telafisini ara öğün sayısını arttırarak yapabilirler.

Ara öğünlerde abur cubur yerine ev yapımı atıştırmalıklar yapın:

Tatilde çocuklardan en sık duyduğumuz cümle’ ben sıkıldım’ cümlesidir heralde. Çocuklar da biz yetişkinler gibi sıkıldıkça yemek yeme isteği duyabilirler. Onlarla eğlenceli vakit geçirmeye çalışmak sevdikleri aktiviteleri birlikte yapmak çok önemli. Abur cubur tüketmek istediklerinde birlikte mısır patlatabilir, tam buğday ile hazırlanmış lavaşlardan sağlıklı cips ve sos hazırlayabilir , kuruyemiş veya meyve tabağı ile çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Tabii çocukların bu alternatifleri en kolay uygulama yöntemi evde sağlıksız abur cubur bulundurmamaktır unutmayın.

Fast food olmadan olur mu?:

Tatillerin alışveriş merkezlerinde geçtiği zamanlar yaşıyoruz. Çocuklar çok fazla fast food tüketmek istiyor. Çok sık olmamak koşuluyla kendi hamburger köftelerini veya pizzalarını yapan yerler tercih edilebilir. Yanında istenen patates kızartması yerine salata söylenerek menü sağlıklı hale getirilebilir. Asitli ve şekerli içecekler yerine ayran tercih etmek de yine en doğru tercih olacaktır.

Meyve olmadan olmaz:

Meyveler enerji ihtiyacını karşılayan vitamin, mineral ve lif deposu besinlerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle çocukların ara öğünlerde meyve tüketmelerini sağlamak çok önemlidir. Meyve veya meyveden hazırlanmış tatlılar ,kuru meyveler ile çeşitlendirmek, kahvaltıda taze sıkılmış meyve suyu olarak sunmak onların sıkılmamalarını sağlayacaktır.

Bol su içmelerini sağlayın:

Çocuklar oyun oynarken veya bir şeylerle meşgulken su içmeyi ihmal edebiliyorlar. Ara ara su içmelerini hatırlatmak vücutlarının susuz kalmasını önleyecektir. Su içmekte zorlanan çocuklar için meyve çayları ,ayran alternatif olarak sunulabilir.

Aktivitelerle hareketli olmalarını sağlayın :

Tüm gün bilgisayar veya televizyon başında oturarak hareketsiz kalmaları sağlıkları açısından olumsuz olacaktır. Çünkü yedikleri ile aldıkları enerjiyi harcayamamaları ve dolayısıyla kilo artışı yaşayabilecekleri anlamına gelebilir. Bu nedenle tatilde de arkadaşları ile bir araya gelerek televizyon ve bilgisayar dışında yapabilecekleri aktivitelere yönlendirmek daha doğru olacaktır.  Ya da birlikte müzik eşliğinde dans etmek, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak onlarla geçireceğimiz vaktin kaliteli olmasını sağlayabilir.

                                                                                                                                           İyi tatiller😊      

                                                                                                                                             Uzman Diyetisyen Fadime ŞENSES

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis