KURBAN BAYRAMI VE SAĞLIKLI BESLENME

KURBAN BAYRAMI VE SAĞLIKLI BESLENME

Kurban bayramında yoğun bir şekilde tüketilen et iyi bir protein kaynağıdır. Etin içerisinde bulunan protein vücudun büyüme gelişmesi ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilmesi için gereklidir. Et ayrıca yağ, demir, çinko ve B grubu vitaminleri açısından da zengindir. Bu sebeple günlük beslenmede kişinin ihtiyacını karşılayacak miktarda et tüketimi çok önemlidir.

 

Bayramda da yeterli ve dengeli beslenmeye devam edilmeli her besin grubundan tüketmeye dikkat edilmelidir. Et tüketiminin yanı sıra süt, ekmek, sebze ve meyve grubundan tüketmeye özen gösterilmelidir. Öğünlerde aşırı miktarda tüketmek yerine az ve sık yemek yenmeli; mümkünse ara öğün tüketilmelidir.

 

Kurban bayramında sağlıklı beslenmenizi sağlayacak 6 öneri

 

1-Porsiyon kontrolü olmazsa olmaz:

Et tüketiminin tek öğün olması diğer öğünde sebze tüketmeye dikkat etmek çok önemli. Öğünde tüketilecek et miktarı 100-150 gramı geçmemelidir. Özellikle diyabet, tansiyon,  şişmanlık, kalp damar rahatsızlığı ve benzeri kronik rahatsızlığı olanlar et tüketim miktarına dikkat etmelidirler. Özel beslenme tedavisi uygulayan bu kişiler yediklerine dikkat etmeli ve tedavilerini bozmamalıdırlar

 

2-Mutlaka bol salata tüketin:

Et protein içeriği kadar yağ içeriği de yüksek ancak posa açısından fakir bir besindir. Et tüketirken aldığınız yağın bir kısmının emilmeden atılabilmesi ve et tükettiğiniz öğündeki posa miktarını arttırmaya yardımcı olması açısından bol salata veya yeşilliklerle birlikte tüketmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca salata ve yeşilliklerle birlikte yenilen etteki demirin vücut tarafından daha iyi kullanıldığı unutulmamalıdır.

 

3-Pişirme yöntemine dikkat:

Kurban eti tüketilirken yenilen et miktarı kadar pişirme tekniği de önemlidir.  Pişirme yöntemi olarak kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara ve fırınlanmış olarak tüketilmesi daha uygundur. Pişirme sırasında etin yağsız kısmı tercih edilmeli, etle yapılan yemeklerde ilave yağ eklenmemelidir. Etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalı ve et yemeklerine kesinlikle kuyruk yağı ve tereyağ eklenmemelidir. Mangalda pişirme sırasında ise etlerin kömürleşmemesine, dış kısmının pişmiş iç kısmının çiğ kalmamasına dikkat edilmelidir. Mangal ile et arasında yaklaşık 15 cm kadar mesafe olmasına özen gösterilmeli ve korlaşmış kömür ateşinde pişirilmelidir.

 

4-Hafif bir kahvaltı gibisi yok:

Bayramda et tüketimi artacağı için güne hafif bir kahvaltı ile başlamak daha avantajlı olacaktır. Etin doymuş yağ ve kolesterol miktarı yüksektir. Bu nedenle birkaç gün kahvaltıda yumurta tercih etmeyebilirsiniz. Kepek ekmeği ile yağsız bir tost veya süte karıştıracağınız kahvaltılık gevrekler kahvaltının daha hafif olmasını sağlayacaktır.

 

5-Spor şart:

Bayram süresince fiziksel aktivitenin arttırılmasına dikkat edilmeli ve yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir. Haftalık 150 dakika yürüyüş yapmak veya günlük adım sayısını 10000 üzerinde tutmak vücut yağ dengesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

 

6-Alternatifi olmayan besin SU:

Su kalorisi olmayan bir besindir ve vücutta tüm işlemlerde görev alır. Böyle önemli bir besinden vücudunuzu mahrum etmemeniz gerekiyor. Günlük tükettiğiniz suyun 1,5-2 litre civarında olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Mümkünse sıvı ihtiyacınızı su olarak karşılamak en sağlıklısı. Ama su tüketmekte zorlananlar bitki çayı veya ayran olarak da tüketebilir. Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmek çok önemlidir.

 

                                                                                                                       Uzman Diyetisyen Fadime ÖZGÖK ŞENSES


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis