Kalp sağlığını koruyacak sağlıklı beslenme önerileri

Kalp sağlığını koruyacak sağlıklı beslenme önerileri

 

Hareketsiz yaşam, stres, sigara ve üstüne üstlük, sağlıksız beslenme!.. Kalp sağlığının başlıca düşmanları onlar. Oysa, özellikle de “beslenme” alışkanlığında yapabileceğimiz küçük değişikliklerle, kalp sağlığına katkı yapmak mümkün. İşte kalbimiz için hayati önem taşıyan sağlıklı beslenmenin “basit püf noktaları”…

 Kalbimiz; paha biçilmez hayat pınarımız. Her gün binlerce litre kanın tüm vücutta durmaksızın akmasını sağlıyor. “Gözümüz gibi” bakmamız gerekiyor kalbimize ama; pek çok kişi onu kendi elleriyle harcıyor… Kalp dostu beslenmenin reçetesi :

 Alternatifleri tüketin


Kalp sağlığınızı korumak ve yaşam kalitenizi yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken, zararlı olanların alternatiflerini tüketmek. Örneğin beyaz ekmekten kaçınmak şart! Ancak bu hiç ekmek tüketilmeyeceği anlamına gelmiyor. Beyaz ekmeğin yerine kepek ekmeği, çavdar ekmeği veya tam buğday ekmeği tüketilebilir. Tatlıya düşkün kişilerin de, endişe etmesine gerek yok!.. Tatlılardan tamamen uzak durulması gerekmiyor. “Kararında” tüketmek koşulu ile sütlü tatlılar, alternatif oluşturabilir. Meyveler de, iyi birer alternatif.

Sıvı yağlar kalbi korur özellikle zeytinyağı 

Doymuş yağ ihtiyacımızı zaten et,tavuk,peynir,yoğurt gibi hayvansal kaynaklı gıdalardan alıyoruz.Bu neden ilave katı yağ kullanmak aldığımız doymuş yağın miktarını arttırarak;kalp sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.Zeytinyağı ya da bitkisel yağların tüketilmesini kalbimizi korumak için önemli.Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlıklı olduğu düşünülerek sıvı yağları sınırsızca kullanmamak.

Hazır meyve suları ve gazlı içeceklere son!

 Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suları ve ayran tüketilebilir.

 

Cips yerine ceviz, badem, fındık

 

 Özellikle televizyon dizilerinde iştah açıcı görüntüsüyle dikkat çeken cipslere karşı dikkat:  Cips veya çikolata atıştırmak yerine bir miktar fındık, ceviz ya da badem yenilebilir.


Pişirme şekline dikkat

Sebze tüketimi içerdiği vitamin-mineral ve posa açısından kalp sağlığı için önemli. Ama bu, etten de tamamen vazgeçilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Et,tavuk veya balığı  kızartmak yerine ızgara  haşlama ya da fırınlama yöntemini uygulamak  gerekiyor. Özelikle katkı maddesi de içeren doymuş yağ oranı yüksek sucuk salam sosis gibi ürünler tercih edilememeli

Tuz yerine baharat

Ve, tuz!..  Günlük ihtiyacımız 6 gram civarındayken Türkiye'deki ortalama 18 gram civarında. Çünkü aldığımız birçok besinin içerisinde tuz zaten kendiliğinden mevcut.Hatta besinlerin etiketlerini okuma alışkanlığı edinirsek tatlı tadı veren hazır besinlerde tuz da bulunduğunu göreceksiniz.Tuz yerine yemeklerimize lezzet katsın diye çeşitli baharatları tercih edebiliriz.

Hareketsiz kalma ve ideal kilonu koru

Düzenli egzersiz yapmak kalbi korumaya yardımcı olur.Eğer düzenli spor yapamıyorsak mümkünse günde 10000 adım atmaya çalışmalıyız.Hareket fazla kilolardan kurtulmak için olmazsa olmazlardan.Vücut ağırlığının fazla olması kalbi yorar.Fazla kilonun % 5-10 unu vermek kalp hastalığı riskini azaltıyor

Bilinçli beslenme alışkanlığı çocukluktan kazandırılmalı

 

Kalp sağlığını korumak için sağlıklı beslenmek o kadar da zor değil. Her şeyi kararında almak ve kalbe zararlı yiyeceklerin alternatiflerini tüketmek yeterli. Tıka basa yemeyin ve siz siz olun, çocuklarınıza küçük yaştan itibaren bilinçli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın! Tek besine dayalı beslenmek yerine, her besin grubundan dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak ve bunu yaşam tarzı haline getirmek en öenmli hedefiniz olsun.

                                                                  SAĞLIKLI GÜNLER


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis