Dondurulmuş Gıdalar

Hayat hızla akıp geçiyor. Bu esnada sağlıklı beslenmenin başrolünde olan bazı besinlere kolay ulaşmak ve zamanla yarışırken bunları temizlemek, hazırlamak çok zaman kaybettiriyor. Hayatımızı kolaylaştırırken sağlıklı seçimler yapmak zor gibi görünse de bu durumu kolaylaştıracak seçenekler mümkün.

Meyveler, sebzeler, tavuk, et ve et ürünleri, deniz ürünleri gibi gıdaların dondurulması ile elde ediliyor. Dondurarak saklama yöntemi; besinin içerisindeki suyun buz kristalleri haline gelmesi ile besinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak bozulmasının önlenmesidir. Bu işlem çok hızlı bir şekilde yapıldığı için besin kayıpları daha az olmaktadır.

Sebze ve meyveler tarladan markete veya pazara gelene kadar uzun mesafeler kat eder, depolarda bekler. Tabii ki bu esnada besin değerinde azalma meydana gelir. Tarladan soframıza ulaşana kadar olan bu kayıplar dondurulmuş olan besinlerde daha azdır. Yani dondurulmuş ürünler daha sağlıklı korundukları için iyi bir seçim olabilir. Zamandan tasarruf etmek isteyenler için ise hazırlaması, temizlemesi yönünden iyi bir tercih olabiliyor.

Peki biz evlerimizde dondurarak besinleri saklasak olmaz mı? Biraz önce belirttiğim gibi tarladan evimize gelene kadar besin değerlerinde kayıplar olabiliyor. Ama yine de ben dondurarak saklamak istiyorum diyorsanız şoklama özelliği olan bir derin dondurucuda bu işlemi gerçekleştirmeniz daha uygun olacaktır. Aksi takdirde besin değeri azalmış ürünler tüketiyor olacaksınız.

Dondurulmuş ürünler kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Dondurulmuş ürünler genellikle 3-6 ay arasında kullanılması önerilmektedir. Maalesef evlerde yapılan işlemler sonrasında bu süre daha uzun tutulmaktadır. Tabi ki paketlenmiş hazır ürünlerde son tüketim tarihi bizim için önemli. Son tüketim tarihinden sonra kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Dondurulmuş ürünleri yiyeceğiniz zaman çözdürün. Ve 24 saat içerisinde tüketin
  • Çözdürme işleminde yavaş yapılan uygulamalar uygundur. Bu gıdaları çözdürürken uygulanacak en iyi yöntem bir gece önceden buzdolabına aktarılarak yapılan çözdürme işlemidir. 
  • Çözdürdüğünüz bir ürüne asla ikinci bir defa daha dondurma işlemi uygulamayın.
  • Satın alacak iseniz dondurulmuş gıdaları alışverişinizin sonunda satın alıp hızlıca eve gitmeyi hedeflemelisiniz. Eviniz uzak ise ısı muhafaza edebilen poşetlerde taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlıklı ve formda günler dilerim.

                                                                                Uzm. Dyt. Fadime ŞENSES


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis