Çorba Diyeti

Kış aylarında içtiğimiz sıcacık bir çorba içimizi ısıtır. Kimi zaman şifa niyetine kimi zaman yemeğe hazırlık kimi zaman ise öğün yerine tüketiriz. Mutfağımızda çeşitliliği çok fazla olan çorbaların lezzeti yüksek kalorisi düşüktür. Tabii içerisine eklediğiniz gıdalar kalorisini arttırabilir.

Çorbalar sadece sebze ile yapılabildiği gibi tahıl( bulgur, pirinç vb.) kurubakliyat ( mercimek, börülce, nohut vb. ) et, süt, yumurta, yoğurt veya sakatat ile de yapılabilir. Özellikle protein içeren çorbalar tok tutucu özelliği nedeniyle öğün olarak bile tercih edilebilir. Tarhana çorbası, terbiyeli yayla çorbası gibi. 

Çorba tüketmeniz için 5 neden:

  1. Pratiktir: Sizi çok uğraştırmadan hazırlayacağınız çorbalar gerçekten hayat kurtarır. Mesela içerisine bolca sebze ( patates, havuç, soğan, sarımsak, ıspanak, kereviz sapları, pancar vb. ) eklediğiniz bir mercimek çorbası blenderdan geçirilerek kolayca hazırlanabilir.
  2. Lezzetlidir: Türk mutfağında çorbalar çoğunlukla tahıllardan hazırlanır. Çorbalarınızı hazırlarken damak tadınıza göre istediğiniz besini ekleyebilirsiniz.   
  3. Tok tutar: Doygunluk hissi 15 dakikadan sonra oluşuyor. Yemeğe önce çorba ile başlamak bu süreyi uzatacağı için çorba tüketmek daha avantajlı olacaktır.
  4. Kilo kontrolüne yardımcıdır: Ana öğün öncesi tüketilen çorbanın öğündeki kalori alımını azalttığı hatta çorba tüketildiğinde gün içerisinde alınan enerji miktarında bile düşüş sağladığı görülmüştür. Özellikle porsiyon kontrolü yapılamayan durumlarda bir sonraki öğünde çorba tüketmek telafi etmenizi sağlar.
  5. Zayıflama diyetlerinin baş tacıdır: Çorbanın su içeriği yüksek olması nedeniyle kalorisi düşüktür. Su içmekte zorlananlar için de ideal bir besindir.

Sadece çorba yiyerek kilo vermek mümkün mü?

Son dönemde tek besine dayalı beslenerek kilo vermeye çalışanların sayısı oldukça fazla. Bunların başında da çorba detoxları geliyor. Çorba ile yapılan diyetlerin sebze ağırlıklı olması nedeniyle glisemik indeksinin düşük olması ve lif içeriğinin yüksek olmasından dolayı da kalorisinin düşük olması cazibesini arttırıyor. Tamamen çorba ile beslenme kısa vadede sonuç almanızı sağlasa dahi uzun dönemde birçok vitamin mineral yetersizliğine ve maalesef kas kitlesinde kayıplara neden olabiliyor. Bu nedenle kilo verme sürecinde besin çeşitliliği sağlanmalı;  porsiyon kontrolüne dikkat edilmeli; yeterli ve dengeli beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir.

                                                                                   Sağlıklı ve formda günler dilerim…


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis