Sınav günü yapılan kaliteli bir kahvaltı sınav başarınızı arttırmaya yardımcı olur

 

Başarılı bir çalışma döneminin ardından gelen sınav günü heyecan nedeniyle kahvaltı yapmak zor gelebilir. Ancak kahvaltıda tüteceğiniz sağlıklı gıdalar başarınızın anahtarı olabilir.

 

        Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve mutlaka evde yapılmalıdır, poğaça veya tost gibi dışarıdan alınan gıdalar tüketilmemelidir. Kaliteli bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır.                                        Kahvaltıda özellikle yumurta protein içeriği sayesinde tokluğu daha iyi sağlayacağından mutlaka tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra süt ve peynir yine iyi birer protein kaynağıdır ve kahvaltıda tüketilmelidir. Ancak laktoz intöleransı dediğimiz ve kişilerde bağırsak hassasiyetine neden olan bir problemimiz varsa süt tüketmek pek doğru bir tercih olmayacaktır.

 

        Domates,salatalık,yeşillik,taze sıkılmış meyve suları  vitamin deposu olarak kahvaltıya zenginlik katacaktır.Tokluk hissimizi uzun süre sağlayabilecek  ceviz, badem,fındık bilgilerin kolay hatırlanmasını sağlamaya yardımcı olduğundan tercih edilmelidir.

 

        Kahvaltımızda enerji ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olacak en önemli besinlerden biri olan ekmek mutlaka bulunmalı;yine tokluk hissini uzun süre devam ettireceğinden mümkünse rafine edilmemiş olanlar(tam buğday,tam tahıllı ekmek) tüketilmelidir.

 

        Sınav sabahı tuz ve şeker oranı yüksek olan gıdaları aşırı tüketmemekte fayda var. Tuzlu gıdalar susama hissini artırdığından dikkatli olunmalıdır. Kan şekerinizin dengede kalması için, sınav öncesi şeker ve şekerli bir besinlerde( tatlı, çikolata, reçel,pekmez,bal gibi ) az miktarda tüketilmelidir

 

 

Tam buğday ekmeği ile tost

1 adet yumurta ( mümkünse haşlanmış )

2 adet tam ceviz

10 adet çiğ badem  veya fındık

Domates, salatalık, maydanoz,tere

              1 su bardağı süt ( daha önceden içiyorsa )

Veya

             2-3 dilim tam buğday ekmeği

             2-3 dilim  Beyaz Peynir   

            1 adet yumurta  

2 adet tam ceviz

10 adet çiğ badem  veya fındık

Domates, salatalık, maydanoz,tere

             Açık çay veya bitki çayı ( şekersiz)  

Veya

              2 yumurtalı menemen veya omlet

             1 dilim peynir

2-3 dilim tam buğday ekmeği

2 adet tam ceviz

10 adet çiğ badem  veya fındık

Domates, salatalık, maydanoz,tere

             1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu  

Veya

              1 su bardağı süt       ( daha önceden sütlü yulaflı kahvaltı kullanıyor ise )

             3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 tatlı kaşığı bal veya ev yapımı reçel

             1 porsiyon meyve

              4-5 adet ceviz

             Toz tarçın

( süt ve yulaf ezmesini yulaf yumuşayana kadar pişirin. soğuyunca bal ilave edip karışıtırın.üzerine meyve ceviz ve tarçın ilave edip tüketebilirsiniz.Daha önceden yulaf kullanmadısanız sınav sabahı tercih etmeyin ) 

 

 

Sınav günü yapılan kaliteli bir kahvaltı sınav başarınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.                                                                                                        Başarılar...

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis