Çocuğunuzun beslenme çantasında neler olmalı ?

Çocuğunuzun beslenme çantasında neler olmalı ?

 

Çocukların sağlıklı olarak büyümesinde yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşıyor. Anneler çocukları okula giderken beslenme çantalarına sağlıklı ara öğünler koyarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve bilincinin oluşması konusunda çocuklarına örnek olmalıdırlar.

 

Beslenme çantasında bulundurulabilecek alternatif yiyecekler şunlardır:

 

  • Taze meyveler:Günlük vitamin mineral ihiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur.

  • Kuru meyveler (kuru kayısı,kuru üzüm,kuru incir v.b.) :Hem günlük enerji ihtiyacını karşılar (bu yüzden kilo kontrolu sırasında kontrollü kullanılmalı ) hem de kan yapıcı özelliği nedeniyle sağlıklı gıdalar arasında yer alırlar.

  • Fındık,badem,ceviz:Omega açısından zengin olan mineral deposu bu yiyecekler aynı zamanda yüksek enerjiye de sahiptirler.

  • Taze sıkılmış meyve suları veya katkısız meyve suları : Taze meyvelerin tercih edilmesini istemekle beraber alternatif olarak kullanabileceğimiz enerji ,vitamin ve mineral ihtiyacımızın karşılanmasını sağlarlar.

  • Süt veya ayran : Özellikle protein ve kalsiyum içerikleri nedeniyle çocukların büyümelerinde vazgeçilmez bir yere sahipler .

  • Ev yapımı börekler veya kekler : Ev yapımı peynirli veya ıspanaklı börek veya ince bir dilim kuru meyve,ceviz,fındıkla zenginleştirilmiş kek günlük enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamasına yardımcı olacaktır.

  • Sağlıklı sandwichler:Ton balığı,beyaz peynir veya kaşar peynirle hazırlanmış içerisine domates,tatlı biber,marul,salatalık eklenmiş sandwichler yine hem kalsiyum hem protein hem de vitamin-mineral ihtiyacını karşılayacaktır.Özellikle kepekli veya tam buğday ekmeği tercih edildiğinde tokluk daha uzun süre devam edebilecektir.

  • Su :Özellikle çocukların suya ihtiyaç duydukları anda hemen tüketebilmeleri ve su içme alışkanlığı edinmeleri adına mutlaka beslenme çantalarında bulundurulmalıdır.

 

Yeterli ve dengeli beslenme , bu alışkanlığı kazanma ve bunu yaşam boyu sürdürme çok önemlidir.Çünkü sağlıklı yaşamın ilk adımları bu dönemde atılır.Yeterli ve dengeli beslenme konusunda çocuklarımıza ne kadar iyi örnek olursak gelecekte onları birçok kronik hastalıktan korumuş ve sağlıklı olmaları için onlara gerekli ortamı hazırlamış oluruz

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis