Bunaltıcı sıcaklarla baş ederken formunuzu korumanızı sağlayacak 5 altın kural

Bunaltıcı sıcaklarla baş ederken formunuzu korumanızı sağlayacak 5 altın kural

Bunaltıcı sıcaklar, çöl sıcakları,  kavurucu sıcaklar vs. vs. Aslında sıcaklarla baş ederken sağlığımızı ihmal etmemeye dikkat etmeliyiz. Havanın sıcak olması metabolizmamızı da hızlandırıyor. Bu da eğer dikkat edersek yaz aylarında daha rahat kilo verebileceğimiz anlamına geliyor, tabiki bazı kurallara dikkat ederek. İşte yazın kilo vermenizi kolaylaştıracak 5 altın kural:

Kural 1: Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı KAHVALTI!

Güne kaliteli bir kahvaltı ile başladığımızda metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına yardımcı oluruz. Kahvaltıda ise hem protein hem de lif açısından zengin besinler tercih ederek vücudumuza daha uzun süren tokluklar yaşatabiliriz. Protein açısından zengin peynir, yumurta, süt gibi besinler kahvaltının baş tacı olmalı; lif içeriği yüksek tam tahıllı ekmek veya yulaf ezmesi ile tamamlanmalı; vitamin ve mineral için domates, salatalık, yeşillikler veya meyve ile zenginleştirilmelidir.

Bu sıcaklarda kahvaltı yapamıyorum diyenlere hem hafif hem de lezzetli bir alternatif :

1 dilim karpuz ( yaklaşık 3 kiloluk bir karpuzun 1/10 u yani  200 gram )                  

1 dilim beyaz peynir

2 adet tam ceviz

1 ince dilim tam buğday ekmeği

NOT: Miktarlar kişinin günlük ihtiyaçlarına göre arttırılabilir.

Kural 2:  Lifli gıdalar hem tok tutar hem de metabolizmayı hızlandırır.   

           Yaz aylarında kurubakliyat, sebze ve meyve tüketimini arttırmak lif açısından zengin bir beslenme sağlayacak ve tokluğu beraberinde getirecektir. Kilo kaybı açısından kurubakliyat ve sebze ağırlıklı beslenme avantaj sağlar. Aldığınız kaloriyi et, tavuk ve balık tükettiğiniz öğüne kıyasla düşürür. Bu demek değildir ki bu protein kaynaklarını hiç kullanmayalım. Yanında bol salata ile kullanalım, ama sebze tüketimine daha fazla özen gösterelim. Bitkisel kaynaklı proteinleri ihmal etmeyelim. Özellikle haşlanmış kurubakliyatlar ile hem lezzetli hem de formunuzu koruyacak alternatifler yaratabilirsiniz. İşte size tokluğunuzu sağlayacak fit bir tarif :

             http://www.fadimeozgoksenses.com/beslenme-dunyasi-1/diyetisyenin-mutfaginda-neler-var/kuru-borulce-salatasi.html

Kural 3: Ara Öğün yapın. Özellikle öğleden sonra…

Yaz aylarında en iyi ara öğün alternatifi bolca bulunan meyvelerdir. Ancak “meyve beni acıktırıyor’’ diyenlerin sayısı da hiç az değil. Avuç içini dolduran meyvenin 1 porsiyon olduğunu unutmamakta fayda var. Özellikle öğleden sonra uzun olduğu için mutlaka ara öğün yapmaya çalışmak akşam yemeğinde daha kontrollü olmayı sağlar.  Akşam yemeğinden sonraki ara öğünde sıcak nedeniyle uyumayı zorlaştıracak tercihler yerine meyve daha uygun olacaktır. Ancak akşam yemeğinden sonra tüketeceğiniz meyve 2 porsiyonu geçmesin. Öğleden sonra için tokluk sağlayan ve hafif bir ara öğün alternatifi :

 http://www.fadimeozgoksenses.com/beslenme-dunyasi-1/diyetisyenin-mutfaginda-neler-var/chiali-yulaf-ezmesi.html

Kural 4:Su tüketmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın su 0 kalori!

Terleme ile kaybettiğimiz sıvıyı karşılamanın en kolay ve kalorisiz yolu su içmek.  Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde dışarıda vakit geçirme süresi uzun olanlar bu miktarı mutlaka arttırmalıdırlar. Havuzda, denizde olanlar ve klimalı ortamda bulunanlar serinlik hissi yaşamaları nedeniyle suya ihtiyaçları yokmuş gibi hissedebilirler. Bu nedenle su içmek için susamak beklenilmemelidir. Özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve sporcular aşırı su kaybettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

Serinlemek ve sıvı almak adına tercih edilen kalorili içecekler kilo almaya yardımcı olacağından dikkatli kullanılmalıdır.

Hem su hem de mineral kaybınızı karşılayacak küçük tarif:

1 su bardağı yoğurdu çırpıp içerisine su yerine 1 adet soda eklediğinizde tuz atmaya ihtiyaç bile duymadan sağlıklı ve tokluk sağlayan bir ara öğün hazırlamış olacaksınız.

 Kural 5: Spor yapmaya özen gösterin:

Çoğumuz bu sıcaklarda yerimden dahi kalkamam diye düşünüyoruz. Günün en sıcak saatlerinde tabii ki yapmayalım ama havanın serinlemeye başladığı ve yağ yakma işleminin daha aktif olduğu akşam saatlerinde spor yapabilirisiniz. Her gün yapamıyorsanız dahi haftada toplam 150 dakika egzersiz veya yürüyüş yapmaya çalışmak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Gün içerisinde 10000 adım atmaya çalışmak hem sağlık için hem de formunuzu korumanız için uygulayabileceğiniz bir yöntem. İsterseniz adımsayar alarak isterseniz telefonunuza indireceğiniz programlarla günlük adım sayınızı öğrenebilirsiniz.

Not : Size uygun olmayan diyetleri uygulamayın:

 Beslenme alışkanlıklarınıza ve kişisel özelliklerinize uygun bir beslenme planını öğrenmek için mutlaka bir diyetisyenden destek alın.Sağlıklı beslenmenin zamanı yok. Dönemlik değil ömürlük tercihler yaparak sağlığınıza sağlık katmanız dileğiyle…

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis