Bel çevresi ölçümü önemli

Yağ dağılımının en basit göstergelerinden biri bel çevresi ölçümüdür Bel çevresinde bulunan yağlar vücudun diğer bölgelerinde bulunan yağlara göre daha tehlikelidir. Dünya Sağlık Örgütü( DSÖ)  önceleri şişmanlığın tanımını vücuttaki yağ miktarının fazlalığı olarak tanımlarken şuan bölgesel veya genel olarak yağ dokusundaki fazlalık olarak tanımlıyor. Yani karın çevresindeki yağ dokusundaki fazlalık kilo ideal olsa bile riskli kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü( DSÖ) bel çevresi ölçümünün risk tanımlamasında kullanabilecek en basit yöntemlerden olduğunu belirtiyor.

                                            Bel çevresi kaç olmalı ?

Şişmanlık ve şişmanlığa bağlı kronik hastalıkların görülme sıklığının değerlendirilmesi açısından son derece önemli olan bel çevresi cinsiyetlere göre farklılık göstermektedir.

Kadınlarda (Bel çevresi)

80 – 87 cm: Risk
88 cm ve üzeri: Yüksek riskli

Erkeklerde (Bel çevresi)

94 -101 cm: Risk
102 cm ve üzeri: Yüksek riskli

Dünya Sağlık Örgütü( DSÖ)nün verilerine göre kadınlarda 88 cm.erkeklerde 102 cm kritik noktadır. Kadınlarda bel çevresi en fazla 88 ;erkeklerde en fazla 102 cm olmalıdır.

Pek çok hastalığa zemin hazırlaması nedeniyle bel çevresi yağlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücut ağırlığını ve bel çevresi ölçünüzü azaltarak  bu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.  

                                                   Doğru ölçüm nasıl yapılmadır?

 

Bel ölçümü deyince belimizin en ince noktasını düşünüyoruz. Doğru bir ölçüm için sağ leğen kemiğinizin en üst noktasından başlayarak mezurayı belinizde çevirin. Göbek deliği hizasında  gördüğümüz rakam bel ölçüsünü verecektir. Bu ölçümü yaparken mezuranın yere paralel olmasına dikkat etmekte fayda vardır.   

 

                                                                                   Sağlıklı ve formda günler dilerim


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis