Hamilelik döneminde hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için bu besinleri daha az tercih edin:

Hamilelik döneminde hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için bu besinleri daha az tercih edin:

 

İşlem görmüş (rafine) tahıllar

İşlem görmüş tahıllar (makarna,pirinç,unlu mamüller gibi) lif,vitamin ve mineral açısından yoksun gıdalardır.Aynı zamanda kan şekerinde dalgalanmalara neden olarak tüketimlerinin fazla olmasına ve kilo artışına neden olabilmektedir.

 

Doymuş yağlar ve Trans yağlar

Doymuş yağ et,süt ürünleri gibi hayvansal yağlarda bulunur.Et ve süt ürünlerinden yağsız olanları tercih ediyor olmak ihtiyacımızı karşılar.Bu sebeple içyağı,kuyruk yağı , margarinler ve işlenmiş gıdalara yer verilmemeli ;tüketilen gıdalara yağda kızartma işlemi uygulanmamalıdır.

 

Şekerli gıdalar

Şeker ve şeker içeren gıdaların besin değeri yoktur veya yok denecek kadar azdır ve yalnızca boş kalori sağlar.Kan şekerinde dalgalanmalara neden olarak fazla tüketme eğilimi göstermenize neden olur.Kontrolsüz kilo artışı ve gestasyonel diyabet riskini arttırır.

Kafeinli içecekler

Çay,kahve ve gazlı içecekler kafein içerirler.Kafein içeren gıdalar demirin emilimini azaltır aynı zamanda da bebeğiin düşük ağırlıklı doğmasına sebep olur.Kafeinli içecekler yerine su,taze sıkılmış meyve suyu,süt ayran anne adayları için sağlıklı tercihlerdir.

 

Katkı maddesi içeren gıdalar

Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için katkı maddesi içeren gıdalar mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.Özellikle monosodyum glutamat içeren gıdalar(hazır çorbalar,hazır et ve tavuk suları gibi) nitrit nitrat içeren gıdalar ( salam,sosis,sucuk gibi ) tatlandırıcı içeren gıdaların tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır..Ayrıca besinlerin üzerinde bulunan etiketlere dikkat edilmelidir.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis